Święto teatru profilaktycznego

  W dniach 11-12 czerwca 2010 r. w Młodzieżowym Domu Kultury im. Janusza Korczaka odbył się Wojewódzki Profilaktyczny Festiwal Teatralny "poPaTrz".

W dniach 11-12 czerwca 2010 r. w Młodzieżowym Domu Kultury im. Janusza Korczaka odbył się Wojewódzki Profilaktyczny Festiwal Teatralny "poPaTrz".
Grand Prix Festiwalu jury przyznało Teatrowi Aktywnej Młodzieży
z Gimnazjum nr 3 za spektakl pt. "Tik-tak" w reżyserii Arlety Piejko.
Organizatorami II Profilaktycznego Festiwalu Teatralnego „poPaTrz” są: Starostwo Powiatowe i II Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej w Inowrocławiu. Zadanie zostało sfinansowane przez Województwo Kujawsko-Pomorskie ze środków „Wojewódzkiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Uzależnień” oraz przez Starostwo Powiatowe w Inowrocławiu. Wsparcie finansowe wykonawcy zadania otrzymali również od Młodzieżowej Rady Miejskiej Inowrocławia i Agencji Celnej Spółka z o.o. „Prima” kierowanej przez Panią Krystynę Gawron-Fiedorow.
Patronat honorowy pełni: Starosta Inowrocławski Tadeusz Majewski oraz Impresariat Programu „Profilaktyka a Ty” przy Komendzie Głównej Policji w Warszawie. Patronat medialny: Gazeta Pomorska portal inowroclaw.info.pl

Nazwa ‘poPaTrz’ została nadana festiwalowi, aby zaznaczyć konieczność uważnego patrzenia na problem uzależnień i ważność przekazu scenicznego - Profilaktyka a Ty.
Autorem programu „Profilaktyka a Ty” jest inspektor Grzegorz Jach z Komendy Głównej Policji w Warszawie. Zamysłem autorów festiwalu było działanie młodzieży, z młodzieżą i dla młodzieży, aby "mówić ze sceny" o zagrożeniach, z jakimi może sie spotkać młody człowiek.
Pomysłodawcami festiwalu są: Grupa Lidera Młodych Programu PaT, Adama Zemełki, oraz Danuta Łazur – nauczyciel języka polskiego z II LO i zarazem koordynator programu PaT w Inowrocławiu. Kierowana przez nią i przez instruktora teatralnego Andrzeja Antczaka grupa teatralna AZYL od czterech lat aktywnie współpracuje na płaszczyźnie profilaktyki ze Starostwem Powiatowym i Policją, Ośrodkiem Profilaktyki i Młodzieżową Radą Miejską Inowrocławia, czego owocem jest autorski festiwal.
Specjalne role podczas festiwalu rewelacyjnie pełnili: Anna Staszak, Aleksandra Grudzińska i Jacek Szałkowski – prowadzący eliminacje i galę, Tomasz Siniew- rzecznik, Monika Kryjak – grafik i inspicjent, Jarosław Sopoliński, Grzegorz Utnik i Hubert Zybała – realizatorzy światła oraz członkowie Grupy Teatralnej Azyl- asystenci grup i koordynatora.
Festiwal otworzył występ Laureatów Festiwalu Teatrów Profilaktycznych zorganizowanego w marcu przez Komendę Miejską Policji we Włocławku- Grupy Teatralnej „Światło” z II LO im. Mikołaja Kopernika z Włocławka.
Następnie odbyły się eliminacje przeplatane artystycznymi intermediami w wykonaniu Aleksandry Grudzińskiej, Tomasza Bielińskiego, Marty Gralak.
Galę II PFT „poPaTrz” zainaugurowała premiera spektaklu „Blackout” reżyserowanego przez pana Grzegorza Jacha do tekstu pani Grażyny Małkowskiej w wykonaniu teatru "Azyl" i przyjaciół. Była to 13. w kraju obsada tego spektaklu. Ta specjalna jedyna w swoim rodzaju prezentacja teatralna wprowadziła w atmosferę „mówienia ze sceny przeciw nienawiści
i przemocy”, jak głosi motto „poPaTrz”.

Dobry Duch wszystkich działań - reżyser spektaklu i autor programu „Profilaktyka a Ty”, przedstawił ideę programu oraz zapowiedź V Przystanku PaT, by laureaci byli świadomi, jak wspaniała duchowa uczta czeka ich w lipcu.

A OTO WERDYKT JURY FESTIWALOWEGO:
Nagroda Instruktora Warsztatów Tomasza Bielińskiego przypadła grupie teatralnej KAMAGO za pracę zespołową, stworzenie spektaklu w 3 tygodnie oraz za wiarę, że dla zespołu nie ma rzeczy niemożliwych.

Werdykt Rady Młodych, którą tworzyli Adam Zemełka, Marta Kruszyna, Jacek Szałkowski, Daria Piernik, Renata Fierek:
· Najlepsza aktorka - Daria Klimczuk (TAM) za rolę aktorki
· Najlepszy aktor - Adam Śmiełowski (TAM) za rolę człowieka z nerwica natręctw
· Najlepszy zespół - II miejsce – KAMAGO za spektakl „Blog”, reż. Beata Mistera - Lewandowska
· Najlepszy zespół - I miejsce – Teatr Aktywnej Młodzieży za spektakl „Tik Tak”

Jury w składzie: Grzegorz Jach – przewodniczący, Katarzyna Krakowiak, Izabella Drobniecka oraz Marcin Mroziński przyznało następujące nagrody:
· Za wartości profilaktyczne – grupa Zakręt II z Kruszwicy za spektakl „Krótkiej historii ciąg dalszy”, w reż. Lidiji Łukowskiej, Magdalena Jagiełłowicz, Iryna Synyshyn – Stefańskiej.
· Za pracę zespołową – grupa Alamakota z Inowrocławia za spektakl „Posłuchaj” w reż. Blanki Janickiej, Magdaleny Mianowanej, Karoliny Wróblewskiej.

· Dla najlepszego reżysera – Arleta Piejko (TAM Inowrocław)
· Dla najlepszego aktora – Adam Śmiełowski (TAM Inowrocław)
· Wyróżnienie dla najlepszego aktora - Kamil Kosiński za rolę Maxa (BEZIMIENNI Gimnazjum nr 4)
· Wyróżnienie dla najlepszej aktorki: Marlena Wiatr (KAMAGO) za rolę anorektyczki oraz Daria Bursztynowicz (KAMAGO) za rolę dziewczyny pozostającej w toksycznym związku
· Nagroda główna GRAND PRIX - wyjazd na V Przystanek PaT do Karolina pod Warszawą - dla grupy Teatr Aktywnej Młodzieży za spektakl „Tik Tak”. Grupa ta otrzymała również wyróżnienie za piękno przekazu artystycznego.
Nagrodę specjalną Koordynatora Festiwalu Danuty Łazur otrzymał zespół "Bezimienni" z Gimnazjum nr 4 za spektakl „Poszukiwania”
w reż. Marii Głowskiej.
PODZIĘKOWANIOM NIE BYŁO KOŃCA…
Grupa Teatralna Azyl otrzymała od Pana Starosty Tadeusza Majewskiego w podziękowaniu za zaangażowanie w organizację festiwalu kamerę cyfrową, by rejestrować swoją pracę i dalsze działania związane z programem „Profilaktyka a Ty”.
Azylantka Ola Grudzińska słowami piosenki "Wiem, że czasem" wyraziła miłość do życia, które jest pełne wielu wzruszeń, takich jakie przeżywaliśmy w tym momencie.
Wręczono także nagrodę Laska Tersytesa "Nagroda Honor Theatralis", która jest przyznawana osobom w dziedzinie teatru lokalnego, a zwłaszcza profilaktycznego zasłużonym w tym roku. Nagroda przypadła w udziale Marcinowi Mrozińskiemu.
Pierwszy Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Inowrocławiu mł. insp. Wiesław Dzierbicki wręczył symbolicznego Polfinka i podziękowanie Danucie Łazur, a pana Grzegorza Jacha uhonorował specjalnym wydaniem „Bitwy pod Grunwaldem”.
Olę, która słowami piosenki "Wiem, że czasem" wyrazi po prostu miłość do życia, które jest pełne wielu wzruszeń, tak jak dzisiejszy dzień.
Gospodarz obiektu – pani Małgorzata Wojciechowska, wręczyła podziękowania i Anioły: Danucie Łazur, Grzegorzowi Jachowi i Marcinowi Mrozińskiemu.
Na zakończenie gali finałowej na scenie pojawili się Tomasz Bieliński oraz Marcin Mroziński z recitalem, który został gorąco przyjęty.
Festiwal zakończyło spotkanie Społeczności programu PaT. Reżyser, Grzegorz Jach, dokonał uroczystego przyjęcia do rodziny Blackoutowców wszystkich zaangażowanych w 13. realizację spektaklu poprzez przypięcie znaczków „Blackout” i wręczenie folderów, opracowanych przez Monikę Kryjak. Rozstanie gości z Warszawy i inowrocławskich PaTowców było bardzo wzruszające, trwało bardzo długo i oczywiście zakończyło się śpiewem „Nie wracajmy jeszcze na ziemię”…
Organizatorzy dziękują serdecznie uczestnikom i ich opiekunom za przygotowanie prezentacji na tak dobrym poziomie oraz wszystkim zaangażowanym w organizację festiwalu osobom i instytucjom, dzięki którym odbyło się w Inowrocławiu wspaniałe święto TEATRU PROFILAKTYCZNEGO.

MDK. im. Janusza Korczaka w Inowrocławiu